مرحوم مهدی اعتمادفر

مهدی اعتمادفر
مهدی اعتمادفر

مرحوم مهدي اعتمادفر فرزند مرحوم محمد جواد اعتمادفر و مرحومه اختر الملوك آزاديان است.

مرحوم محمد جواد اعتمادفر فرزند حاج محمد حسين حاج موسي (فرزند حاج محمد علي) و سكينه سلطان قنـــــدي (فرزند حاج محمــــد كاظم) است. لذا مرحوم مهدي اعتمادفر نتیجه پسري حاج محمد علي و همزمان نتیجه دختري حاج محمد كاظم است. بنابراين، وي از دوسو نبیره حاج محمد موسی تاجر طهراني می باشد.
آن مرحوم متولد ٤ فروردين سال ١٣٣٥ خورشيدي، از كوهنوردان نامدار كشور وازاندك هيماليا نوردان فاتح قله هاي متعدد با ارتفاع بيش از ٨٠٠٠ متر و اولین فاتح ایرانی دو قله ی بالای هشت هزار متر(برودپیک و گاشربروم یک ) و عضو مجمع فدراسیون کوه نوردی ايران (به عنوان نماینده قهرمانان) بودند.
وي از سال ١٣٥٨ خورشيدي و پس از پایان خدمت سربازی شروع به کوهنوردی کرد و تا سال ۱۳۷۸حدود هشتاد در صد کوههای ایران و بسیاری از غارها را پیمود و از سال ٧٨ رو به قله هاي خارج از کشور آورد. نخستین کار برجسته او که در جامعه کوه نوردی بازتاب یافت، خبر صعود او در یک فصل به سه قله بالای “هفت هزار متر” پامير تاجیکستان بود. در تابستان ۱۳۷۸ وي توانسته بود در یک برنامه ۴۰ روزه، به سه قله دوشنبه بارتفاع ۷۰۰۵ متر، کورژنفسکایا به ارتفاع ۷۱۰۵ متر و کمونیزم (یا سامانی ، بلندترین قله پامیر) بارتفاع ۷۴۹۵ متر صعود کند.
رشته كوه هيماليا بلندترین منطقه کوهستانی در دنیا است که با طول بیش از ٢٩٠٠ کیلومتراز شرق به غرب در بین کشورهای چین، هند، پاکستان، بوتان و نپال گسترده شده است. بلندترین قلٌه جهان، اورست با ارتفاع ۸٫۸۴۸ متر در این رشته کوه قرار دارد. در رشته کوه هیمالیا ۱۴ قله وجود دارد که ارتفاع هر یک از آنها بیش از هشت هزار متر است و اورست بلند ترینِ آن است. قله “دائولاگیری” يكي از ١٤ قله با ارتفاع بيش از ٨٠٠٠ متر اين رشته كوه است كه در كشور نپال واقع شده است.
مرحوم مهدي اعتمادفر در آخرين صعود بزرگ خود، در تاريخ يازدهم ارديبهشت ماه سال ١٣٨٨ خورشيدي جان خود را در راه فتح قله دائولاگيري از دست داد. او در حاليكه فقط كمتر از صد متر با قله ” دائولاگیری ” در رشته كوه هيماليا با ارتفاع ٨١٦٧ متر؛ فاصله داشت در زير دهليز قله (كه در ارتفاع ٨١٠٠ متري است) بر اثر سقوط در آن نقطه، درگذشت و پيكر وي همچنان مفقود است. این دومین تلاش وي براي فتح قله دائولاگیری بود.

تابلوي يادبود مرحوم "مهدي اعتمادفر" كه در مسير قله دائولا گيري هيماليا نصب شده است
تابلوي يادبود مرحوم “مهدي اعتمادفر” كه در مسير قله دائولا گيري هيماليا نصب شده است

او پیش از این، قلل ٨٠٠٠ متری “گاشربروم یک” و “برودپیک” را فتح كرده بود واز ساير قلل ٧٠٠٠ متری پامیر نيز صعود کرده بود و همچنين براي فتح قلل “گاشربروم دو” و “دائولاگیری” تلاشهایی را انجام داده بود.
ايشان، نخستین ایرانی بود که توانست مجموعه قله های بلند شوروی سابق را صعود کند و در سال ٢٠٠٣ ميلادي به خاطر صعود از پنج قله بالاي ٧٠٠٠ متر در پامیر تاجيكستان، موفق به كسب نشان ” ببر پامیر” و يا “پلنگ برفي” گرديد.
همچنین مدالهای فدراسیون کوهنوردي ایران شامل دو « برنز آسیایی» ، « نقره آسیایی» و « طلاي آسیایی » را نیز به دست آورده بود .

مهدی اعتمادفر3
نمونه اي از نشان ببر پامير (پلنگ برفي) اعطایی به مهدی اعتمادفر(این نشان به كساني كه هر پنج قله بالاي ٧٠٠٠ متر پامير را فتح نموده باشند، اعطا ميشود)

image

بنر يادبود فتح قله كاشر بروم يك به ارتفاع ٨٠٦٧ متر توسط مرحوم مهدي اعتمادفر، نصب شده در پناهگاه كلكچال – دي ماه  ١٣٩٥

مهدی اعتمادفر2

 

او عاشق كوهنوردي بود و عاقبت جان خويش را در راه معشوق فدا نمود. از آنجا كه در كوهستان آرامش ميگرفت، عاقبت آرامش ابدي اش را هم در ارتفاعات بالاي ٨٠٠٠ متر جاودانه كرد.