دکتر محسن قندی

img_2380

آقاي دکتر محسن قندی متولد ٥ آذر ١٣٠٨ خورشيدي، فرزند مرحوم حاج محمد حسن قندی و مرحومه فاطمه بنکدارشیرازی ميباشند. لذا ايشان نوه عالیه خانم و نتیجه حاج محمد موسی تاجر طهراني می باشند.

ایشان اولین فرد در فامیل می باشند که اقدام به تهیه و تنظيم شجره نامه و ثبت و ضبط اطلاعات فامیل خود در سال ١٣٥٨ خورشيدي نمودند. شجره نامه تهیه شده توسط ایشان از خاندان حاجيه عاليه خانم (دو فايل زير)؛ پایه و مشوق اصلي جمع آوری اطلاعات بعدی است.

Manuscript(Part 2)            Manuscript(Part 1)

اقدام اوليه ايشان، زمينه ساز اقدامات بعدي ساير اقوام منجمله  اقدام برادر بزرگوارشان (جناب آقاي دكتر احمد قندي) در كامپيوتري نمودن آن شجره نامه و همچنين تنظيم شجره نامه جامع فعلي (كه براي كل خاندان حاج محمد موسي تاجر طهراني توسط آقاي مهندس احمد اعتمادفر تهيه شده است) گرديد.

 

شرح زندگي:

ایشان به تحصیل در رشته مدد کاری اجتماعی  و جامعه شناسی پرداخت  و از دانشگاه پاسیفیک  درشهر استاکتن  کالیفرنیا به اخذ درجه دکترا(PhD)  نائل شد.

پس از بازکشت به ایران، سالها در رشته مدد کاری اجتماعی  و جامعه شناسی تدریس کردو چندین سال ریاست  دانشکده مدد کاری اجتماعی را در تهران بعهده داشت.

ایشان با خانم مریم تاجران , که وی نیز  در  رشته  مددکاری اجتماعی و جامعه شناسی تحصیل کرده  اندو از دانشکاه   پاسفیک درجه دکترا  (PhD) گرفته اند، ازدواج نمودند.

حاصل این ازدواج سه فرزند به نامهای خانم الهام قندی, سیناقندی(درنوزادی فوت شدند) وخانم نداقندی  میباشد .

خانم الهام  قندي با درجه ممتاز از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا فارغ  التحصیل شده و درسانفرانسیسکو بکاراشتغال دارند. خانم ندا قندي نيز در رشته حقوق تحصیل کرده و درشهر لاس وگاس دفتر وکالت دارند.

همسرشان؛ خانم مریم تاجران نیزدرایران، استاد دانشگاه بودند.

تاليفات:

اقای دکتر محسن قندی از اساتید صاحب نظر در  رشته های  مدد کاری اجتماعی  و جامعه شناسی ميباشند و تالیفات متعددی از ایشان در این زمینه موجوداست.

از تالیفات  یا ترجمه ها  می توان به کتاب هاي زیر اشاره کرد :

1-مقدمه ای بر مفهوم تکوین  تحول اجتماعی
2-تکاپوشناسی گروهها (دینامیک گروه )
3-دیباچه ای  بر مددکاری اجتماعی

نویسنده: محسن قندی
موضوع : مددكاری اجتماعی – راهنمای آموزشی
ناشر : موسسه‌ انتشارات‌ عطایی
محل نشر : تهران
قطع : وزیری
مددكاری اجتماعی، به عنوان یك هنر و یك علم، پدیده‌ای است پیچیده و در حال دگرگونی كه بر اساس دانش نظری می‌تواند یك خدمت حرفه‌ای به انسان‌ها ارائه دهد، تا با كارایی بیش‌تری با مشكلاتی كه در انجام دادن كار و وظایف اجتماعی خود روبه‌رو هستند، مقابله كنند. در كتاب حاضر اصول مددكاری اجتماعی؛ ارزش‌های مددكاری اجتماعی؛ مراحل مصاحبه عمیق؛ انواع گزارش‌نویسی؛ انواع كاركردهای مددكاری؛ نقش مددكار در كار با جامعه؛ مدل‌های كار‌ با جامعه و… را مورد بررسی قرار گرفته است.

4-فن مصاحبه در خدمات و امور اجتماعی
5-انتشار مجله فصلی “مدد کار”
6- جامعه شناسی سال سوم دبیرستان 

نویسنده : محسن قندی /  مریم تاجران

ناشر : وزارت آموزش و پرورش

تاریخ انتشار :  ١٣٥٨ خورشیدی

تعداد کل صفحات : ١٤٤

صفحات اسپرانتویی :    ١٧ تا ٣٥ ( در مجموع ١٩ صفحه )   

زبان : فارسی

خلاصه ی مطلب : توضیحی کامل و مبسوط ( در حد کتاب درسی مدارس ) در مورد زبان اسپرانتو و دلایل به وجود آمدن آن همراه با تصویری از دکتر زامنهوف و معرفی منابعی بیش تر برای مطالعه ی دانش آموزان

jamee-shenasi-1358-kamel

7- اطلاعات جامع مددکاری اجتماعی
 نويسنده : محسن قندی
موضوع: مددكاري اجتماعي
ناشر: موسسه انتشارات عطايي