گردهمائي مهر ١٣٩٥

گردهمایی بزرگ خاندان و نوادگان حاج محمدموسی تاجر طهرانی، بعدازظهر روز جمعه نهم مهرماه ١٣٩٥ در محل منزل مسكوني حاج محمدکاظم قندي واقع دربازارچه نایب السلطنه کوچه روبروی حمام قبله که در نزدیکی مسجد و مدرسه علمیه آيت الله شيخ احمد مجتهدی تهراني قرار دارد برگزار گردید. این منزل مسکونی و اکثر منازل و بافت محله به شکل سابق و اولیه خود باقی مانده است.
خاندان قندی در یک اقدام نوستالژیک گردهمایی خود را در این منزل قدیمی که اکنون به صورت یک موسسه فرهنگی درآمده برگزار کردند.
پس از ورود به بازارچه مسقف قدیمی و عبور از کوچه پس کوچه های تنگ و باریک و مشاهده مکان های تاریخی مانند حمام قبله که قدمتش به دوران صفویه می رسد ولی هنوز کار می کند و به مشتریانش سرویس می دهد و مسجد آقا به بن بستی بلند و باریک می رسیم که درب روبرویی آن منزل حاج محمدکاظم است. این منزل از دو قسمت بیرونی و اندرونی تشکیل شده است . قسمت بیرونی شامل حیاطی کوچک است که با بالا رفتن از پله ها به اتاق های شاه نشین و محل پذیرایی از مهمانان منتهی می شود و اگر از دالان باریکی که محوطه بیرونی را به حیاط اندرونی متصل می کند بگذریم به حیاط بزرگ اندرونی می رسیم که سه طرف آن بنای دوطبقه خانه قرار دارد.
در حیاط بزرگ اندرونی که اکنون به حسینیه تبدیل شده مراسم گردهمایی بزرگ این خاندان با حضور بیش از دویست نفر تشکیل گردید.
با حضور و استقرار افراد خاندان از مسن و نشسته بر روی ویلچر گرفته تا کودکان و اطفال و فرا رسیدن ساعت چهارو نیم بعداز ظهر مراسم آغاز می شود.
ابتدا تلاوت قرآن بر روحانیت فضا می افزاید و سپس با اعلام حضور صاحب اصلی خانه در مجلس و وارد شدن تمثال حاج محمدکاظم همه حاضرین به احترام ایشان می ایستند و با کف های ممتد تا اسقرار تمثال در صدر مجلس به ایشان احترام می کنند. سپس به یاد ایشان آهنگ و ترنم پدر در فضا طنین انداز می گردد.
در ادامه برنامه آقای دکتر مهدی قندی نبیره حاج محمدموسی و نتیجه حاج محمدکاظم طی بیانات شیرین و جذاب علل احترام به اجداد و پیشینیان و دلایل برگزاری بزرگداشت آنها ودرس هایی که نسل های بعدی از این نقاط نورانی خاندان می توانند فرا گیرند را تشریح و تبیین می نمایند.
سپس پیام کتبی آقای دکتر احمد قندی یکی از افراد بزرگ خاندان که سالیان درازی است در کشور کانادا سکونت دارند ولی در تمام این مدت نسبت به جمع آوری اطلاعات فامیلی و به روز کردن شجره نامه خانوادگی زحمات زیادی متقبل شده اند خطاب به حاضرین قرائت می شود و به دنبال آن آقای مجید کریمی یکی دیگر از نبیره های حاج محمدموسی به تشریح شجره نامه خانوادگی ، چگونگی جمع آوری و نحوه تکمیل اطلاعات در گذر زمان می پردازند و آن گاه آقای احسان کرمی نبیره دیگر حاج محمدموسی با توضیح نقشه و محلات قدیمی تهران به شرح محله زندگی حاج محمدکاظم می پردازند.
سپس کلیپ یاد عزیزان که حاوی عکس درگذشتگان خاندان همراه با آهنگ سلام آخر می باشد پخش می گردد و فضایی احساسی بر مجلس سایه افکن می شود. در چنین فضای احساسی چند تن از حضار خاطراتی که از خاندان و یا محله دارند را بیان می کنند.
در پایان مراسم از طرف تمام اعضای خاندان از افراد بزرگ و معمرین فامیل تحت عنوان بزرگ خاندان با اهدای لوح تقدیر و تندیس خانوادگی تقدیر به عمل می آید و سپس از چندتن از فعالان فامیل در امر صله رحم و فعالیت های فامیلی تحت عنوان قهرمانان صله رحم از طرف بزرگ خاندان جناب آقای حاج محسن قندی نیز با اهدای لوح تقدیر و تندیس خانوادگی تشکر و تقدیر می شود. همچنین دو تقدیر ویژه در این مراسم انجام می شود. ابتدا از کوچکترین عضو خاندان که یکی از ندیده های حاج موسی می باشد و دو روز قبل از گردهمایی چشم به جهان گشوده با عنوان فرشته خاندان تقدیر می شود و برایش آرزو می شود تا او روزی به عنوان بزرگ خاندان الهام بخش اتحاد و همبستگی فامیلی باشد. سپس از خانم دکتر سیمین نکوفر همسر شهید دکتر محمود قندی که نبیره حاج محمدموسی و نتیجه حاج محمدکاظم بوده و پس از شهادت همسر، چهار فرزند خردسال خود را به شایستگی تربیت نموده که هم اکنون در بالاترین درجات تعهد، تخصص و ایمان قرار دارند به عنوان عروس شایسته فامیل وتحت عنوان “قهرمان وافتخار خاندان” مورد تقدیر قرار گرفت.
در پایان حاضرین با بازدید از محوطه های قدیمی منزل و محله با کسب نیرویی مضاعف از شور و شوق و افتخار فامیلی و به امید دیداری مجدد در آینده نزدیک با دریافت تندیس خانوادگی که در منزل یادآور شور و همبستگی فامیلی باشد مراسم را به پایان بردند.
اسامی افرادی که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند :
1 – حاج محسن قندی فرزند حاج علی اصغر فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی به عنوان مسن ترین فرد فامیل و تحت عنوان “بزرگ خاندان”
2 – دکتر محسن قندی فرزند حاج محمدحسن فرزند حاجیه عالیه خانم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ خاندان” و “قهرمان ایجاد همبستگی”
3 – دکتر احمد قندی فرزند حاج محمدحسن فرزند حاجیه عالیه خانم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ خاندان” و “قهرمان ایجاد همبستگی”
4- حاج اکبر قندی فرزند حاج محمدتقی فرزند حاجیه عالیه خانم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ خاندان”
5 – حاجیه خانم اشرف قندی فرزند حاج محمدتقی فرزند حاجیه عالیه خانم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ خاندان”
6 – حاجیه منصوره قندی فرزند حاج علی اکبر فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ خاندان”
7 – حاجیه خانم اقدس گلچین خرازی مادر شهید دکتر محمد قندی و همسر حاج احمد قندی فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “بزرگ و افتخار خاندان”
8 – خانم یاسمن قندی فرزند آقای حمیدرضا فرزند حاج ابوالقاسم فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدموسی به عنوان کوچکترین عضو خاندان و تحت عنوان “فرشته خاندان”
9 – آقای احمد اعتمادفر فرزند حاج محمداسمعیل فرزند حاج محمدحسین فرزند حاج محمدعلی فرزند حاج محمدموسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
10 – خانم منصوره مرادی مطلق فرزند حاجیه ملوک خانم فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمد موسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
11 – خانم فاطمه مرادی مطلق فرزند حاجیه ملوک خانم فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمد موسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
12 – خانم شمسی قندی فرزند حاج عبدالله فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
13 – خانم ملیحه محمدعلی بیک فرزند حاجیه خانم محترم فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
14 – خانم افسانه قندی فرزند حاج محمدتقی فرزند حاجیه عالیه خانم فرزند حاج محمدموسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
15 – حاج علیرضا قندی فرزند حاج عباس فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی تحت عنوان “قهرمان صله رحم فامیلی”
16 – خانم دکتر سیمین نکوفر همسر شهید دکتر محمود قندی فرزند حاج احمد فرزند حاج محمدصادق فرزند حاج محمدکاظم فرزند حاج محمدموسی به عنوان “قهرمان و افتخار خاندان”

حاشیه های مراسم گردهمایی خاندان قندی
1 – ورود عزیزان و اعضای فامیل به محله قدیمی و منزل حاج محمدکاظم از ساعت دو بعد ازظهر آغاز گردید.
2 – اعضای فامیل با دیدن محله قدیمی تهران که هنوز همان بافت قدیمی را حفظ کرده با آن کوچه های تنگ و باریک ، سفر به تهران قدیم را تجربه کردند.
3 – کودکان و نوجوانان از دیدن خانه های قدیمی و کوچه و پس کوچه های بازارچه شگفت زده بودند.
4 – اعضای فامیل با دیدن بن بست دراز و باریکی که خانه در انتهای آن قرار داشت و پس از ورود به حیاط بیرونی تصور نمی کردند در پشت آن، اندرونی به این بزرگی وجود داشته باشد.
5 – با این که قسمتی از حیاط اندرونی با دیوار جدا شده ودر قسمت باقیمانده صندلی با فواصل قرار داده شده بود، حدود دویست صندلی در محوطه قرار گرفته بود.
6 – استقبال فامیل از مراسم به حدی بود که در حدود ساعت چهار بعدازظهر سالن کاملا پرشده بود و بر روی صندلی جا برای نشستن نبود و ناگزیر عده ای بر روی زمین و عده دیگری در اتاق های مجاور جلوس نمودند.
7 – در بدو ورود تک تک اعضا در مقابل دوربین خود را معرفی کرده و خاطراتی از گذشته بیان می کردند که به طور مستقیم در داخل سالن اصلی مراسم برای مهمانان و بر روی اینترنت برای اقوام ساکن خارج از کشور پخش مستقیم می شد.
8 – به کلیه اقوام گردن آویزهایی با رنگ های مختلف که نشان دهنده نوع نسبت آنها با حاج محمدموسی بود و بر روی آن نام و نام خانوادگی فرد همراه با کدفامیلی و شجره ارتباطی ایشان تاحاج محمدموسی نوشته شده بود داده می شد تا به گردن بیاویزند و شناسایی ایشان برای سایر افراد خاندان ساده باشد.
9 – با توجه به ازدواج های فامیلی تعدادی از افراد حاضر، از چند طرف نسبت با حاج محمدموسی داشتند.
10 – با توجه به اینکه کلیه فرزندان و نوه های حاج محمدموسی از دنیا رفته اند ، به نتیجه های ایشان گردن آویز آبی رنگ ، به نبیره ها گردن آویز قرمز رنگ ، به ندیده ها گردن آویز قهوه ای و به فرزندان ندیده، گردن آمیز سبز رنگ داده می شد . اما افرادی هم در مجلس حضور داشتند که نوه ندیده حاج محمدموسی بودند. به این ترتیب پنج نسل از فرزندان حاج محمدموسی در زیر یک سقف گرد آمدند.
12 – نوادگان حاصل از ازدواج های فامیلی که از دو سو یا بیشتر نسب شان به حاج محمدموسی می رسد به عنوان قندی طباطبایی (همانند سیدهای طباطبایی) معرفی شدند.
13 – فرزندان آقای دکتر مهدی قندی (سخنران مراسم) از یک سو(سمت پدردکتر مهدی قندی) ندیده های حاج محمدموسی محسوب شده ولی از دو سوی دیگر(پدربزرگ و مادربزرگ مادری دکتر مهدی قندی) نوه ندیده حاج محمدموسی محسوب می شدند.
14 – در این اجتماع نوادگانی از نسل حاج محمدعلی، حاج محمدکاظم، حاج علیرضا، حاجیه عالیه خانم ، حاجیه مریم خانم ، حاجیه عذرا خانم و حاجیه شهربانو خانم از فرزندان حاج محمدموسی حضور داشتند.
15 – هنگام شروع مراسم و اعلام حضور صاحب خانه در مجلس و ورود همراه با تشریفات تمثال حاج محمدکاظم به جلوی محل اجتماع، سکوت و ابهتی خاص همراه با ادای احترام بر مجلس حکمفرما بود.
16 – هنگام پخش کلیپ یاد عزیزان که عکس پیشینیان و درگذشتگان خاندان همراه با آهنگ سلام آخر پخش می شد از دیدگان بسیاری از افراد اشک بی اختیار جاری بود.
17 – تعدادی ازتندیس های خانوادگی که در پایان مراسم به برگزیدگان و حاضرین اهدا شد حاوی نوشته “خاندان و نوادگان حاج محمدموسی تاجر طهرانی(قندی)” و تعدادی دیگر حاوی نوشته ” خاندان و نوادگان حاج محمدکاظم قندی” می باشد که بر روی همه آنها عکس حاج محمدکاظم بالای نوشته خاندان و نوادگان به نحوی قرار گرفته که یادآور آن است که سایه ایشان همواره بر سر خاندان و نوادگان همچون چتری قرار دارد.
19 – قبل و بعد از مراسم ، اقوام از گوشه و کنار این خانه بزرگ قدیمی که روزگاری محل تولد و رشد و بازی های کودکانه پدربزگ ها و مادربزرگ هایشان بوده بازدید کردند.
18 – مراسم به صورت مستقیم بر روی اینترنت برای اقوام خارج از کشور و دیگر افرادی که به هر علت نتوانسته بودند در مراسم شرکت کنند پخش می شد.
19 – از مهمانان مراسم با بستنی سنتی ایرانی محله آب منگل خیابان ری که قدمت نود ساله در تولید بستنی دارد و اکنون نیز بستنی را به صورت سنتی و قدیمی تولید می کند پذیرایی شد تا جنبه های نوستالژیک در این قسمت هم رعایت شود.
20 – در پایان مراسم ، علیرغم کاستی ها و مشکلات قدیمی بودن محل اجتماع ، افراد شرکت کننده با انرژی مضاعفی که از فضا و اقوام همخون خود دریافت کرده بودند محل را ترک نمودند.
21 – در پایان مراسم اقوام از خانه ای که در جنب خانه حاج محمدکاظم قرار دارد و سالیان دراز حاج عبدالله قندی فرزند حاج محمدکاظم در این منزل زندگی می کرد و اقوام خاطرات زیادی از روضه های دهه آخر ماه صفر که در این منزل برگزار می شد داشتند ، بازدید نمودند.